Strona Główna
AKTUALNOŚCI
Sobota, 23 czerwiec 2018 r.
12.09.2012
Nasi żołnierze biorą udział w największych na świecie wojskowych testach łączności i informatyki.
 
 
 
 
 
 
 
 
W dniach od 06 do 22 września na terenie bazy amerykańskiej w Grafenwoehr
w Niemczech odbywają się międzynarodowe warsztaty techniczne
COMBINED ENDEAVOR 2012. Warsztaty te jednoczą żołnierzy z ponad 40 krajów
i organizacji z NATO, Partnerstwo dla Pokoju i Partnerów strategicznych. Wśród specjalistów z całego świata są również żołnierze Brygady Wsparcia Dowodzenia Wielonarodowego Korpusu Północny - Wschód.
 
 
 
 
COMBINED ENDEAVOR to w chwili obecnej największe testy łączności na świecie. Bierze w nich udział ok. 1400 specjalistów z krajów NATO, państw uczestniczących w programie „Partnerstwo dla pokoju” oraz przedstawiciele firm cywilnych. W trakcie trwania ćwiczenia zaplanowano przeprowadzenie ponad 700 testów w obszarze m.in. łączności radiowej, wideo telekonferencji, transmisji danych, a także usług sieci teleinformatycznej. Równolegle w ramach warsztatów odbywają się seminaria, spotkania i wykłady dotyczące „Cyber bezpieczeństwa” ( infrastruktury sieciowej ) i szkolenie menadżerów zarządzania częstotliwościami, które prowadzone jest przez ekspertów systemu „SPEKTRUM XXI”
 
Dowódcą grupy brygadowej jest mjr Sebastian TROJANOWSKI kierujący pracą 40 żołnierzy z BWD WKP-W. W czasie prowadzonych testów, sprawdzana jest interoperacyjność różnych systemów łączności i dowodzenia, nasi specjaliści mają okazję wykazać się swoją bogatą wiedzą i profesjonalizmem.
 
 
 
COMBINED ENDEAVOR jest nie tylko okazją do zweryfikowania swojej wiedzy i umiejętności. W czasie tego ćwiczenia nasi żołnierze mają okazję zapoznać się z ze sprzętem pozostającym na wyposażeniu innych państw oraz wymienić doświadczenia z innymi narodowościami, które biorą udział w tym przedsięwzięciu. W czasie codziennych spotkań z żołnierzami z innych krajów nasi łącznościowcy
 i informatycy mają okazję do wymiany doświadczeń ze swoich dziedzin. Bardzo ważnym aspektem ćwiczenia dla żołnierzy naszej Brygady jest fakt, że mają okazję doskonalić się w posługiwaniu językiem angielskim który jest językiem urzędowym
w czasie trwania warsztatów CE 12.
 
 
 
 
 
PCz