Strona Główna
AKTUALNOŚCI
Poniedziałek, 25 marzec 2019 r.
05.02.2016
W obecności Inspektora Rodzajów Wojsk, generała dywizji Michała Sikory, nastąpiło uroczyste przekazanie dowodzenia nad brygadą. W wałeckich koszarach pułkownik Krzysztof Król przekazał obowiązki nowemu dowódcy, pułkownikowi Jackowi Rolakowi.

 

 

           Uroczystość przekazania obowiązków poprzedziła msza święta w wałeckim kościele garnizonowym pw. św. Franciszka z Asyżu. Następnie odbył się uroczysty apel wojskowy w czasie którego nastąpiło przekazanie dowodzenia pomiedzy pułkownikiem Królem a pułkownikiem Rolakiem. W uroczystości wzięli udział znamienici goście zarówno ze środowisk wojskowych jak i samorządowych oraz innych formacji mundurowych jak policja czy straż pożarna. W imieniu Dowódcy Generalnego przybył Inspektor Rodzajów Wojsk, generał dywizji Michał Sikora. Obecny był również Dowódca Wielonarodowego Korpsu Północno - Wschodniego, generał broni Manfred Hofmann. To właśnie Ci dwaj generałowie oficjalnie przyjęli meldunek od dowódcy uroczystości a następnie przywitali się ze sztandarami podległych batalionów, wśród których oprócz sztandarów 100. i 104. batalionu z Wałcza był również sztandar 610. batalionu z Prenzlau. Po wizytacji pododdziałów ustępujący dowódca brygady powitał wszystkich przybyłych gości oraz zgromadzonych żołnierzy.

 

 

             Najważniejszym elementem apelu było uroczyste przekazanie dowodzenia. Po odczytaniu rozkazów przed front szyku wystąpił sztandar wojskowy, a ustępujący dowódca, zgodnie z zasadami ceremoniału wojskowego, wręczył go obejmującemu obowiązki. Po przekazaniu sztandaru obaj dowódcy zameldowali fakt przekazania sobie obowiązków Inspektorowi Rodzajów Wojsk DG oraz Dowódcy Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego.

 

 

       ".......Po 3 latach 3 miesiącach i 17 dniach dowodzenia BWD WKP-W przekazuję jednostkę Panu pułkownikowi Jackowi Rolakowi, który pełnił już w niej służbę i zna świetnie realia, zadania i wyzwania przed nią stojące....."

           Tymi słowami rozpoczął swoją mowę, zdający obowiązki, pułkownik Krzysztof Król. W dalszej części przedstawił pokrótce zadania jakie realizowała przez ostatnie trzy lata brygada oraz jakie zmiany przeszła pod kątem organizacyjnym i strukturalnym dostosowując się do nowych wyzwań. Przypomniał o udziale jej żołnierzy w ćwiczeniach krajowych i misjach zagranicznych, mowiąc o zdobytych dzięki nim doświadczeniach i umiejętnościach. Niestety przypomniał również o cenie tych doświadczeń, wspominając pamięć naszego kolegi Rafała, który w czasie misji w Afganistanie, poniósł smierć. Na koniec podziękował wszystkim swoim podwładnym, podkreślając, że to właśnie podwładni tworzą sukces każdego dowódcy.

 

 

              Pułkownik Jacek Rolak nazwał dzień objęcia obowiązków dowódcy dniem szczególnym dla niego, stwierdzając, że wyznaczenie na stanowisko dowódcy brygady to honor i zaszczyt. Przyznał, że Brygada Wsparcia Dowodzenia WKP-W nie jest dla niego jednostką nową ponieważ w latach 2007-2010 pełnił w niej obowiązki Zastępcy Dowódcy-Szefa Sztabu.

        ".....Mogę tylko obiecać przełożonym i ustępującemu Dowódcy, że będe kontynuował ten kierunek aby utrzymać osiągnięty poziom....."

           Tymi słowami nowy dowódca podkreślił, że będzie robił wszystko by brygada realizowała swoje zadania nie gorzej niż do tej pory i podziekował wszystkim za przybycie.

 

 

 

        Po przemówieniach nastąpiło podpisanie protokołów pomiędzy dowódcami BWD WKP-W a następnie zgromadzeni goście składali życzenia i gratulacje obu bohaterom uroczystego przekazania dowodzenia. Ostatnim elementem apelu na placu koszar była defilada pododdziałów.

 

 

           Po zakończeniu oficjalnej części dowódcy zaprosili zgromadzonych gości do Klubu BWD WKP-W gdzie w mniej oficjalnej atmosferze odbył się poczęstunek i podziękowania za przybycie na uroczystość przekazania dowodzenia brygadą. Zanim jednak goście ponownie gratulowali ustępującemu i nowemu dowódcy byli świadkami pamiątkowych wpisów do ksiąg pamiątkowych brygady i batalionów oraz podziękowań odchodzącego dowódcy dla swoich najbliższych współpracownic, czyli pań sekretarek, którym wręczył on bukiety kwiatów.

 

 

       W godzinach porannych tego dnia, zanim uroczystości odbyły się w Wałczu, w kameralnym gronie żołnierze i pracownicy dowództwa brygady podziękowali odchodzącemu dowódcy i wręczyli mu pamiątkowe tablo oraz symboliczny upominek. Spotkanie to miało miejsce w budynku sztabu brygady w "białych koszarach" w Stargardzie.

 

 

 

            

 

 

 

 

kpt. Tomasz Bryła