Strona Główna
AKTUALNOŚCI
Wtorek, 23 kwiecień 2019 r.
23.04.2016
W dniu 22 kwietnia w naszym garnizonie wizytę złożył Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz. W tym dniu właśnie w koszarach 2. stargardzkiego batalionu saperów odbył się uroczysty apel z okazji Święta Wojsk Inżynieryjnych.

 

                    Uroczyste obchody Święta Wojsk Inżynieryjnych rozpoczęły się na stargardzkim cmentarzu gdzie znajduje się "kwatera sapera", na której spoczywają polegli w rejonie Stargardu saperzy z okresu II Wojny Światowej. Po uroczystym powitaniu przez dowódcę stargardzkich saperów przybyłych gości nastąpiło odczytanie apelu pamięci i kompania honorowa oddała salwę. Następnie złożono kwiaty i zapalono znicze przy pomniku saperów. Wśród delegacji które oddały hołd poległym byli dowódcy jednostek wojskowych garnizonu, włodarze miasta i powiatu, przedstawiciele innych służb mundurowych, jak policja i straż miejska, oraz kombatanci i przedstawiciele szkół kształcących w swoich murach klasy "mundurowe".                     Po zakończeniu uroczystości na cmentarzu obchody przeniosły się do "czerwonych koszar" gdzie odbył się uroczysty apel pododdziałów. Po przybyciu Ministra Obrony Narodowej dowódca 2. stargardzkiego batalionu saperów, podpułkownik Sławomir Szwemin, złożył meldunek a następnie pan Antoni Macierewicz dokonał przeglądu pododdziałów. Po uroczystym powitaniu nastąpiły okolicznościowe przemówienia. Oprócz Ministra Obrony Narodowej głos zabrali min. Dowódca 12 Dywizji Zmechanizowanej oraz Dowódca batalionu saperów. W czasie swojego przemówienia minister podkreślał wielokrotnie jak ważna jest służba saperów nie tylko dla wojska ale także dla zwykłych obywateli. To oni na co dzień niosą pomoc kiedy jest tego potrzeba, czy to przy wciąż znajdowanych po wojnie niewybuchach czy w czasie klęsk żywiołowych organizując pomoc i zabezpieczając tereny zagrożone. Przemawiając do zgromadzonych na placu żołnierzy minister odwołał się również do spuścizny jaką pozostawili nam bohaterowie Armii Krajowej. O historii Żołnierzy Wyklętych nie mówił przypadkowo ponieważ na uroczysty apel zostali zaproszeni dwaj żyjący w naszym powiecie bohaterowie tej historii. Niestety ze względu na stan zdrowia przybył tylko jeden z nich, mieszkający w okolicach Reska, Antoni Sumiński.            


                ".....czerpiemy z dumy i chwały żołnierzy, których chciano zniszczyć, a którymi się szczycimy....", to słowa ministra skierowane do Pana Antoniego Sumińskiego, który decyzją Prezydenta RP został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Odrodzenia Polski. Odznaczenia dokonał osobiście Antoni Macierewicz. Antoni Sumiński został także mianowany na stopień podporucznika w stanie spoczynku a nieobecny Andrzej Kiszka na stopień majora. Minister uhonorował również żołnierzy 12 Brygady Zmechanizowanej, którzy w lipcu ur. ropoczęli działania mające na celu odnalezienie żyjących w naszym regionie Żołnierzy Wyklętych. To dzięki nim podporucznik Antoni Sumiński mógł być bohaterem uroczystości w stargardzkich koszarach.

 

 

                 Całość uroczystości zakończyła defilada żołnierzy i sprzętu wojskowego.

 

 

 

 

 

 

 

 

kpt. Tomasz Bryła