Strona Główna
AKTUALNOŚCI
Wtorek, 23 kwiecień 2019 r.
10.06.2016
W tym tygodniu rozpoczeły się największe manewry wojskowe w 2016 roku. W ćwiczeniach Anakonda 16 bierze udział 31 tysięcy żołnierzy z 24 państw.


Mają one na celu sprawdzenie sił szybkiego reagowania czyli "Szpicy". Do dowodzenia siłami "Szpicy" certyfikowany został Wielonarodowy Korpus Północno Wschodni ze Szczecina a co się z tym wiąże Brygada Wsparcia Dowodzenia WKP-W jako bezpośrednio zabezpieczająca większość przedsięwzięć korpusu.
Wsród ćwiczących bardzo istotną rolę odgrywają żołnierze BWD WKP-W. Na terenie całego kraju, od Krakowa po Szczecin i od Bolesławca po Węgorzewo nasi żołnierze zabezpieczając systemy łączności i udzielając wsparcia logistycznego wspierają działania wszystkich uczestników Anakondy. W ponad trzydziestu miejscach Polski ćwiczy około 350 żołnierzy wspieranych przez 161 jednostek sprzętu.
Ćwiczenie Anakonda 16 zakończy sie 17 czerwca. Dzień wcześniej Prezydent RP będzie obserwował kulminacyjny punkt ćwiczenia jakim będzie kontratak pancerny na poligonie drawskim.kpt. Tomasz Bryła