Strona Główna
AKTUALNOŚCI
Wtorek, 23 kwiecień 2019 r.
11.11.2016
Obchody 98. rocznicy odzyskania niepodległości, jak co roku w Stargardzie, rozpoczęła uroczysta msza święta w Kolegiacie Najświętszej Marii Panny przy stargardzkim rynku.

 

We mszy oprócz zaproszonych gości, wśród których należy wymienić posła na sejm RP, Pana Michała Jacha, wzięli udział przedstawiciele sejmiku wojewódzkiego oraz władz samorządowych miasta i powiatu stargardzkiego.  Obecni byli również przedstawiciele wszystkich formacji mundurowych, na czele ze współorganizatorami dzisiejszej uroczystości, Dowódcą Garnizonu pułkownikiem Jackiem Rolakiem oraz reprezentującym Dowódcę 12. Brygady Zmechanizowanej pułkownikiem Rafałem Ostrowskim, zastępcą dowódcy brygady, którzy wraz ze starostą stargardzkim Ireneuszem Rogowskim i prezydentem Stargardu Sławomirem Pajorem, byli współgospodarzami dzisiejszej uroczystości. Uroczystej oprawy mszy świętej za Ojczyznę dopełniła wojskowa asysta honorowa oraz orkiestra dęta ze stargardzkiego domu kultury kolejarza. Na zakończenie mszy delegacje złożyły wiązanki kwiatów przed ołtarzem kolegiaty.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dalsza część obchodów przeniosła się na stargardzki rynek, gdzie odbył się uroczysty apel jednostek garnizonu Stargard. Po przyjęciu meldunku przez Dowódcę Garnizonu, nastąpiło przywitanie ze sztandarem wojskowym oraz przegląd pododdziałów a następnie pułkownik Jacek Rolak przywitał się z pozostałymi pocztami obecnymi na placu rynku.

Po powitaniu zgromadzonych gości, z okazji Święta Niepodległości nastąpiło uroczyste mianowanie żołnierzy garnizonu na wyższe stopnie wojskowe. Odczytano rozkazy  a mianowania dokonywali Zastępca Dowódcy 12 BZ oraz Dowódca Garnizonu w asyście posła Michała Jacha. Po zakończeniu ceremonii mianowania zostały wygłoszone okolicznościowe przemówienia Dowódcy Garnizonu oraz posła na Sejm RP.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kolejnym elementem obchodów było odczytanie Niepodległościowego Apelu Pamięci oraz salwa honorowa. Po kończącej całą uroczystość defiladzie pododdziałów żołnierze 12. brygady zaprezentowali wszystkim zgromadzonym na rynku pokaz musztry paradnej, który wzbudził ogromne zainteresowanie i spotkał się z dużym uznaniem zgromadzonych na rynku mieszkańców Stargardu.

Przez cały czas obchodów, wszyscy którzy zjawili się na rynku w Stargardzie, mogli oglądać sprzęt wojskowy, który prezentowali żołnierze służący na co dzień w naszym garnizonie. Mimo mroźnego poranka pogoda dopisała co przełożyło się na frekwencję zwiedzających.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

kpt. Tomasz Bryła