Strona Główna
AKTUALNOŚCI
Wtorek, 23 kwiecień 2019 r.
04.05.2017
Trzeci maja to jedno z najważniejszych świąt obchodzonych w Polsce. Przypomina ono nam, Polakom, jak ważna i cenna jest niepodległość.

 

 

 

Na rynku staromiejskim w Stargardzie odbył się uroczysty apel jednostek wojskowych garnizonu z tej właśnie okazji.

Uchwalona 226 lat temu Konstytucja 3-go Maja była pierwszą w Europie, a drugą na świecie ustawą zasadniczą. Po Stanach Zjednoczonych Ameryki to Polska była autorem bardzo nowoczesnej ustawy zasadniczej. Regulowała ona sprawy państwa, obywatela a także łączyła i godziła w swoich zapisach tradycje i staropolskie wartości z nowatorstwem i oświeceniem tamtych czasów. Dla uczczenia tego wydarzenia w Kolegiacie NMP w Stargardzie odbyła się uroczysta msza święta z udziałem władz państwowych oraz samorządowych a także przedstawicielami służb mundurowych i organizacji pozarządowych. We mszy udział wzięła wojskowa asysta honorowa oraz poczty innych służb mundurowych. Nie zabrakło także pocztów organizacji kombatanckich oraz stargardzkich szkół.

Po zakończonej mszy obchody przeniosły się na płytę stargardzkiego rynku gdzie odbył się uroczysty apel pododdziałów wojskowych garnizonu. Po złożeniu meldunku i przywitaniu się z wojskowym sztandarem dowódca garnizonu dokonał przeglądu pododdziałów oraz przywitał się z pozostałymi pocztami sztandarowymi.

Po powitaniu zgromadzonych gości oraz mieszkańców Stargardu dowódca garnizonu wygłosił przemówienie okolicznościowe, w którym podkreślił jak ważnym świętem są majowe obchody. Jakie znaczenie ma patriotyzm dla bezpieczeństwa i wolności naszego kraju. Po dowódcy garnizonu okolicznościowe przemówienie wygłosił także Poseł na Sejm RP - Michał Jach.

Następnie został odczytany Apel Pamięci z okazji Święta 3. Maja a kompania honorowa oddała salwę. Całość uroczystości zakończyła defilada pododdziałów a zgromadzeni goście i mieszkańcy mogli zapoznać się z prezentowanym przez całe popołudnie sprzętem wojskowym, który posiadają na wyposażeniu lokalne jednostki.

 

kpt. Tomasz Bryła