Strona Główna
AKTUALNOŚCI
Poniedziałek, 25 marzec 2019 r.
23.04.2018
W dniu wczorajszym rozpoczęło się ćwiczenie wojsk NATO pk. STEADFAST COBALT-18.


Głównym celem ćwiczenia jest przeprowadzenie testów i weryfikacji nowych rozwiązań w zakresie interoperacyjności sieci i systemów teleinformatycznych sił NATO. Wszystkie zadania realizowane będą w rozwiniętych sieciach dowodzenia i łączności, a komunikacja będzie przebiegała analogicznie jak podczas misji sił szybkiego reagowania NRF (NATO Response Force).

Uczestniczy w nich także nasza brygada. Kilkudziesięciu łącznościowców oraz grupa logistyków, we wczesnych godzinach porannych, opuściło wałeckie koszary, by niedługo zameldować się na Litwie – miejscu docelowym ćwiczenia.

Główną rolę grają tu żołnierze 100 bł, którzy po rozwinięciu elementów łączności i informatyki i uruchomieniu linku satelitarnego przystąpią to głównego zadania ćwiczenia. Wspierać ich będzie grupa ze 104 zabezpieczająca działania głównie pod kątem medycznym i transportowym.

W trakcie ćwiczenia żołnierze będą mieli okazje po raz pierwszy przetestować otrzymane w lutym mobilne moduły stanowisk dowodzenia (MMSD), które przeznaczone są do zapewnienia miejsc pracy dowódczo-sztabowej w warunkach polowych. Główną zaletą MMSD jest możliwość łączenia modułów oraz krótki czas ich rozwijania i zwijania, co zapewnia dużą mobilność w działaniach bojowych.

Ćwiczenie to odgrywa ważną rolę w procesie szkolenia, zwłaszcza naszych łącznościowców, którzy mają okazję sprawdzić działanie systemów dowodzenia w środowisku międzynarodowym, na różnym sprzęcie i w różnych konfiguracjach.

kpt. Tomasz Bryła