Strona Główna
AKTUALNOŚCI
Wtorek, 23 kwiecień 2019 r.
12.11.2018
Stargardzkie obchody 100. lecia niepodległości rozpoczęły się o godzinie 11 mszą świętą w intencji ojczyzny.

W kolegiacie NMP licznie zgromadzili się mieszkańcy Stargardu, przedstawiciele władz samorządowych, służb mundurowych oraz związków i stowarzyszeń oraz uczniowie szkół wraz ze swoimi sztandarami. Oprawę mszy uzupełniała wojskowa asysta honorowa.

Po mszy, na rynku staromiejskim, odbył się uroczysty apel jednostek garnizonu Stargard. Po złożeniu meldunku odbyło się podniesienie flagi państwowej a przy jej podnoszeniu wszyscy zgromadzeni na placu odśpiewali Hymn RP. Po powitaniu zgromadzonych odczytano rozkazy i decyzje o awansach na wyższy stopień wojskowy oraz odznaczeniach prezydenckich i resortowych. Odznaczenia i akty mianowania wręczał dowódca garnizonu Stargard - płk Jacek Rolak, generał brygady Dariusz Górniak - były dowódca 12 Brygada Zmechanizowana oraz ppłk Rafał Jędro - dowódca 102. batalionu ochrony. Podpułkownik Rafał Jędro sam na koniec odznaczeń otrzymał z rąk pułkownika Rolaka odznakę nadaną mu przez Dowódcę Generalnego RSZ.

Po odczytaniu Niepodległościowego Apelu Pamięci i oddaniu salwy honorowej nastąpiła defilada pododdziałów kończąca apel wojskowy.

Po zakończeniu części wojskowej delegacje udały się pod pomnik, który powstał w Stargardzie dla uczczenia 100. rocznicy odzyskania niepodległości, składając tam kwiaty.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

kpt. Tomasz Bryła